درباره انتشارات

انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، چاپ و نشر آثار مرتبط با وظایف و مأموریت‌های مندرج در اساسنامه سازمان را برعهده دارد. هدف و مأموریت آن  ارائه  الگوی ملی نشر کتابخانه ­ای و آرشیوی، از طریق چاپ و نشر منابع علمی - پژوهشی و عرضه مطلوب آثار حرفه‌ای و تخصصی در حوزه‌های علم اطلاعات و دانش‌شناسی (کتابداری و اطلاع‌رسانی)، مطالعات و پژوهش‌های آرشیوی و اسنادی، از جمله: سرعنوانهای موضوعی، رده‌ها، اصطلاحنامه‌ها، مستندات، دستنامه‌ها، منابع مرجع، فهرست‌ها و فهرستگان‌ها، منابع تاریخ شفاهی، ایران‌شناسی، اسلام‌شناسی، فناوری اطلاعات و منابع دیجیتال ، احیاء و چاپ منابع نفیس و نادر، از جمله: اسناد تاریخی، نسخه‌های خطی، نشریه‌های قدیمی ...  و  نیز آثار بین رشته‌ای  مرتبط و وابسته به این حوزه‌هاست. مهم‌ترین وظایف انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اداره امور دبیرخانه شورای انتشارات و اجرای تصمیمات و مصوبات این شورا (بررسی و داوری محتوا و ...)، مدیریت و نظارت فنی بر فرایند انتشارآثار در سازمان، اخذ مجوزها از مراجع قانونی، آماده‌سازی آثار برای چاپ و انتشار (حروفچینی، بازخوانی، ویراستاری، تصحیح و غلط‌گیری، صفحه‌آرایی، طراحی جلد، لیتوگرافی، چاپ افست یا دیجیتال، صحافی و ...)، شرکت در نمایشگاه‌های محلی، ملی و بین‌المللی کتاب، مطبوعات، منابع غیرکتابی چاپی و الکترونیکی و توزیع  و فروش آثار منتشره در سطح ملی و بین‌المللی است.

 . انتشارات سازمان براساس مأموریت‌ها و وظایف سازمانی راهبردهای زیر را سرلوحه خویش قرار داده است:

 ـ ارتقای سطح کیفی انتشارات در حد ناشر درجه یک در کشور.

 ـ انتشار منابع خطی به صورت کتاب نفیس و فاکسیمیله

 ـ اولویت انتشار منابع مربوط به حوزة وظایف و فعالیت‌های سازمان.

 - تعامل با اساتید دانشگاه‌ها به منظور داوری آثار ارائه شده به سازمان در جهت انتشار آثار باارزش و حفظ اعتبار علمی سازمان.

 - انتشار منابع منحصر به فرد سازمان در حوزة استانداردهای کتابخانه‌ای و آرشیوی، کتب مرجع و پژوهش‌های اسنادی با محوریت بر اسناد موجود در معاونت اسناد ملی.

 ـ برنامه‌ریزی مناسب جهت توزیع و عرضة کتاب‌های سازمان.

 ـ نوآوری در فرایند تولید کتاب.

 ـ برگزاری جلسات شورای انتشارات و کارگروه تخصصی و بررسی اعتبار و ارزش آثار ارائه شده به سازمان.

 فهرست انتشارات سازمان از طریق www.publish.nlai.ir  قابل دسترس است و انتشار آن در قالب چاپی نیز سالانه صورت می‌پذیرد.

 

  

 

 

 

انتشارات سازمان از بدو فعالیت تا پایان سال 1398 حدود بیش از 1900 عنوان کتاب و نشریه را به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی، به صورت مستقل و یا با همکاری ناشران و مراکز علمی و فرهنگی داخلی و خارجی، منتشر کرده و این همکاری‌ها تداوم دارد.

login